Články z kategorie ‘Krájení surovin’
Míchej a smaž aneb k čemu je dobrá wok pánev
Čínská kuchyně je vzhledem k rozloze země nesmírně rozmanitá a jen velmi těžko se jednotně charakterizuje. My se dnes zaměříme za jednu z tradičních čínských technik vaření, a sice metodu stir-fry (čínsky chǎo a bio), která by se dala přeložit jako „Míchej a smaž“. Základní pomůckou pro tuto kuchařskou techniku je pánev wok, v našem případě vyrobená z těžké [...]
JEMNĚ SEKANÉ MASO – MO
Čínští kuchaři nepoužívají mlýnků na maso, a přesto dokáží maso upravit nožem na velmi jemnou směs. Z tenkých plátků masa nakrájíme nejprve jemné nudličky a ty pak sekáme tak dlouho, dokud nezískáme jemnou masovou hmotu.
CHUA
Plátky o síle asi 5 mm, velké 3 x 3 cm. Používáme při krájení některých zelenin, ryb nebo např. Calgary, sepie apod.
ŤI-CHUA-KCHUAI
Ozdobné krájení do tvaru květu orchideje. Užíváme hlavně při krájení ledvinek. Odblaněnou, na plocho po délce rozpůlenou ledvinku, zbavíme žilnatých částí. Povrch každé půlky nařízneme po délce několika zářezy. Dále pokračujeme příčnými řezy, nůž vedeme velmi šikmo a při každém druhém zářezu oddělujeme jednotlivé kousky. Při tepelném zpracování se ledvinky rozevřou a vytvoří podobu květu.
HSUAN-TAO-KCHUAI
Způsob ozdobného krájení, který získáme šikmými řezy při stálém otáčení suroviny. Používáme u mrkve, salátové okurky, banánů apod.
ŠPALÍČKY – TUAN
Váleček o velikosti asi 7 x 7 cm, dlouhý asi 16 cm. Krájíme po vlákně. Po tepelném zpracování krájíme za studena přes vlákno tenké plátky.
KOUSKY – KCHUAI
Plátky výsekového masa o síle 1 cm a velikosti asi 4 x 6 cm. Stehýnka drobné pernaté zvěřiny, drůbeže nebo zeleninu krájíme na kolečka o průměru asi 4 cm.
PLÁTKY – PCHIEN
Plátky tenké asi 2 mm o velikosti 3 x 5 cm. Maso krájíme přes vlákno. Snadněji se nám bude krájet maso předem zchlazené.
DROBNÉ KOSTIČKY – LI
Nejprve nakrájíme plátky asi 2 mm tenké, ty pak na nudličky a příčnými řezy na velmi drobné kostičky. Tento způsob používáme k úpravě různých ragú a náplní.