Míchej a smaž aneb k čemu je dobrá wok pánev
Čínská kuchyně je vzhledem k rozloze země nesmírně rozmanitá a jen velmi těžko se jednotně charakterizuje. My se dnes zaměříme za jednu z tradičních čínských technik vaření, a sice metodu stir-fry (čínsky chǎo a bio), která by se dala přeložit jako „Míchej a smaž“. Základní pomůckou pro tuto kuchařskou techniku je pánev wok, v našem případě vyrobená z těžké litiny.
zdroj Weber World Harfa Praha
Bez řádně nažhavené wok pánve to nejde
Základním pracovním nástrojem při vaření metodou stir-fry je pro čínskou kuchyni tolik charakteristická wok pánev. V našem případě vyrobená z těžké litiny. Litinová pánev totiž svým tvarem přesně vyhovuje povaze pokrmů připravovaných metodou stir-fry, neboť je dost hluboká a široká, takže se jednotlivé ingredience v pánvi dobře míchají, aniž by zelenina, maso nebo nudle lítaly všude kolem. Litinovou wok pánev máme připravenou, teď je potřeba pořádně roztopit gril, abychom mohli pánev pro stir-fry pořádně rozpálit. A to proto, že dobře rozpálená pánev je při vaření jedním ze základních předpokladů vedoucích k úspěchu, tedy k chutnému pokrmu. A naopak studená pánev je s nadsázkou řečeno předplatné na průser, tedy nechutné jídlo. Nejinak je tomu i při grilování, kde je řádně rozpálený grilovací rošt základním požadavkem pro kvalitně připravené jídlo.
Nadrobno, natenko, na nudličky nebo na plátky
Princip kuchařské techniky stir-fry spočívá také v tom, že se všechny pevné ingredience nakrájí na co nejmenší nebo nejtenčí kousky, aby byla doba smažení na pánvi co nejkratší. Proto se při stir-fry krájí maso na tenké plátky nebo nudličky, žampiony se rozčtvrtí, mrkev se nakrájí na nudličky, cibule na tenké plátky, šalotka na šikmé proužky apod.
Nenechávejte litinovou pánev samotnou
Protože máme pánev opravdu hodně rozpálenou, není zrovna nejmoudřejší od vaření kamkoliv odbíhat. Lepší je donáškou studeného piva nebo dvou deci vína někoho pověřit, než namáhat vlastní nohy a pak brečet nad rozlitým mlíkem, protože se ty nudle za těch pár vteřin proměnili v havířskou fusekli. Takže lepší je těch pár minutek (déle příprava pokrmů technikou stir-fry stejně netrvá) vydržet u grilu, než se pak rodině a kamarádům omlouvat za zkažený oběd či večeři.
Míchej nudle s cibulí, míchej, než se připálí!
Jak už samotný název kuchařské techniky stif-fry napovídá, jádrem pudla této metody vaření bude míchání. Proto si kromě samotné pánve pořiďte také patřičnou výbavičku na míchání. Ideální jsou například speciální bambusové vařečky vyrobené přímo pro vaření a míchání ve wok pánvi. Samozřejmě, že můžete zvolit i jinou alternativu, ale bambusové vařečky pasují k wok pánvi nejlépe a nejlépe se s nimi také pracuje.
Rychlovka, která zdraví neškodí
Jak už bylo výše zmíněno, kuchařská metoda stir-fry je hodně oblíbená díky své rychlosti. Například slavné čínské nudle chow mein, které pronikly na všechny kontinenty, připravíte během několika málo minut. Ovšem rychle připravené jídlo, zejména díky přítomnosti obrovského množství slušně rozvětvených sítí rychlého občerstvení, nám často evokuje vyloženě nezdravé jídlo nasáklé tukem, ze kterého je nám těžko v lepším případě, v horším případě nás rovnou chytne žlučník. Ale toto pomyšlení rozhodně neplatí pro všechny kuchyně a všechna jídla. Naštěstí. Například čínští kuchaři dokážou ve svých wok pánvích připravit během několika málo minut chuťově báječné jídlo, které zdraví nijak nezatěžuje. Je to dáno především filozofií čínské a obecně asijské kuchyně, kde je u velkého množství jídel zelenina oproti masu v početní výhodě a ke smažení se používá jen minimální množství oleje nebo živočišného tuku. Takže kromě úspory času a nenáročné přípravy si můžete vesele poskočit, že jste udělali něco pro své zdraví, respektive pro zdravější stravování.